Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 19 – 20 czerwca 2023 roku uczniowie klas II – VIII wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie, która dofinansowana była w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.
Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy był rezerwat archeologiczny chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Kopalnie krzemienia pasiastego, eksploatowane w latach ok. 3900 – 1600 p.n.e., są jednymi z najważniejszych w Europie. Miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Następnie pojechaliśmy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W drodze na Łysą Górę zwaną Świętym Krzyżem ( 594 m n.p.m.) z platformy widokowej podziwialiśmy skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze.
Kolejnym punktem był Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przechowywane w nim są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Następnie przeszliśmy do Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedia.
Ostatnim punktem pierwszego dnia naszej wycieczki był Park Miniatur Sabat Krajno. Na wstępie obejrzeliśmy dwa filmy 6D, wrażenia były niesamowite. Następnie pani przewodnik poprowadziła nas w „Cudowny Świat” gdzie podziwialiśmy najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę. Miejsce znajduje się w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysicy, najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę całego obiektu. Większość modeli Alei Miniatur wykonana jest w skali 1:25. Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra, także Koloseum , Fontanna Di Trevi, londyński Big Ben, słynny most Rialto w Wenecji, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney, modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center, Statua Wolności, Wodospad Niagara i wiele innych. Zmęczeni i bardzo głodni pojechaliśmy na nocleg do Domu Wczasów Dziecięcych „Gołoborze”.
Drugiego dnia naszej wycieczki, po pysznym śniadaniu, pojechaliśmy do Chęcin. wspinaliśmy się na zamkową górę, podziwiając co chwilę rzeźby ustawione przy drodze, przedstawiające dawnych władców i ich wojów. Trzeba przyznać, że warownia robiła niesamowite wrażenie. Już z poziomu parkingu wygląda okazale, lecz dopiero gdy stanęliśmy przed bramą wjazdową ujawniła całą swoją potęgę. Widać, że budowniczowie tego zamku znali się doskonale na swojej robocie. Twierdza powstała na przełomie XIII i XIV wieku. W tym celu umiejscowiono go na skalistym grzbiecie górującego nad okolicą wzniesienia (367 m. npm). Na tyle było to dobre miejsce obronne, że warownia pozostawała niezdobyta nieprzerwanie przez ponad 250 licząc od panowania Kazimierza Wielkiego. Z jednej z wież podziwialiśmy niesamowitą panoramę okolicy, następnie poszliśmy do Skarbca oraz piwnic, w których więziono niepokornych obywateli. Z Chęcin pojechaliśmy do Kielc. Najpierw w Energetycznym Centrum Nauki braliśmy udział w warsztatach „Świecące w ciemności – luminescencja” zorganizowanych w laboratorium „Generator Mocy”, w interaktywnej wystawie, dzięki której wyruszyliśmy w podróż do świata energii. Na koniec obejrzeliśmy film o źródłach energii.
Naładowani wiedzą o energii trafiliśmy do Parku Trampolin FlySky. Tam zużyliśmy jej zapasy na trampolinach i innych urządzeniach. Koronnym punktem wycieczki, którego nie mogło zabraknąć była wizyta w Mc Donald’s.
Wszyscy zgodnie orzekli, iż wycieczka była bardzo udana. Zmęczeni, pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do Turowa.