30 – lecie oddania do użytku nowego skrzydła
Szkoły Podstawowej
w Turowie
Podczas uroczystości 100 – lecia Szkoły Podstawowej w Turowie prezentowano historię jej powstania i dalszego rozwoju. Niewiele uwagi poświęcono bardzo istotnemu w istnieniu szkoły zadaniu, jakim była budowa nowego skrzydła.
Decyzja o jej rozbudowie została podjęta 20.09.1987 roku.
22.02.1989 roku wytyczono miejsce pod wykop fundamentów nowego skrzydła. Ławy zalewano od 04.03 do 06.03. 1989 roku. Był to czyn społeczny rodziców pod przewodnictwem i czynnym udziale uprzednio powołanego komitetu rozbudowy.
14. 03. 1989 roku rozpoczęto budowę podpiwniczenia i parteru. Materiały i fachowców zabezpieczyła gmina i kuratorium, a pomoc majstrom rodzice – łącznie z gotowaniem obiadów dla kadry. W styczniu 1990 roku dobudowano II piętro i prace przerwano z braku funduszy.
Po uzyskaniu niewielkich pieniędzy 04.12.1990 roku dokonano zadaszenia budynku – jednak bez końcowego pokrycia. Rozbudowa została wstrzymana z powodu braku środków finansowych. Komitet rozbudowy szkoły zakończył swoją działalność.
W maju 1992 roku na stanowisko dyrektora szkoły została powołana Romana Osak.
Na zebraniu rodzicielskim podjęto decyzję o kontynuowaniu rozbudowy szkoły. Zawiązał się nowy komitet w składzie Tadeusz Duda, Eugeniusz Korulczyk, Zbigniew Korólczyk, Adam Mróz, Ireneusz Osak, Wiesław Korólczyk.
Przewodniczącym komitetu został Ireneusz Osak a zastępcą Wiesław Korólczyk. Społeczeństwo opodatkowało się po 200.000 zł. od rodziny i przepracowania 8 godzin od dziecka przy pracach budowlanych. Zdecydowano o najpilniejszych pracach i rozpoczęła się dalsza rozbudowa. Już w wakacje zabezpieczono strop dachowy warstwą izolacyjną.
Kuratorium oświaty w Białej Podlaskiej po wielu rozmowach z przewodniczącym i zastępcą przekazało fundusze w wysokości 50 mln. złotych.
Rozpoczęto tynkowanie budynku wewnątrz i zakładanie instalacji elektrycznej.
W połowie grudnia 1992 roku wartość prac społecznych na rzecz rozbudowy wyniosła 60.842.000 złotych. Otrzymaliśmy również wsparcie z GZO w Kąkolewnicy.
Realizacje podjętych zamiarów utrudniła szalejąca inflacja i brak materiałów. Trzeba je było wyszukiwać, zdobywać i przywozić często własnym transportem.
Przewodniczący Ireneusz Osak i zastępca Wiesław Korólczyk podjęli decyzję pozyskiwania funduszy z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Wsi. Po wielokrotnych wyjazdach udało się pozyskać zgodę na przekazanie szkole przeszło 100 mln zł.
W 1993 roku postawiono łącznik między starą szkołą, a nowym skrzydłem, założono centralne ogrzewanie, oszklono okna, przeprowadzono wodę. Początek 1994 roku to szereg prac wykończeniowych w budynku: sanitariaty, okratowanie okien w podpiwniczeniu, zakładanie podłóg, malowanie sal lekcyjnych. Następnie otynkowano i pomalowano nowy budynek, wykonano podłogi lastrykowe na korytarzach i schodach.
Całe wakacje i początek września 1994 roku społeczeństwo Turowa pod kierunkiem dyrektor Romany Osak i przewodniczącego rozbudowy szkoły Ireneusza Osaka pracowało przy kończeniu rozbudowy i porządkowania otoczenia szkoły. Pod koniec sierpnia dołączyło grono pedagogiczne.
Rozpoczęło się ustawienie mebli, dekorowanie sal lekcyjnych i przygotowanie dnia otwarcia.
Z kuratorium szkoła otrzymała wyposażenie do pięciu sal lekcyjnych: stoliki, krzesła, biurka i tablice a także wiele pomocy naukowych.
W nowym skrzydle szkoły znalazły się: cztery sale lekcyjne, dwie pracownie, trzy magazynki na pomoce, dwie szatnie, sanitariaty, kancelaria, pokój nauczycielski, zastępcza sala gimnastyczna, trzy przestronne korytarze i pokój socjalny dla woźnych, a także palaczy.
Dnia 15. 09. 1995 roku przy udziale księdza biskupa siedleckiego Jana Mazura, władz oświatowych, władz gminnych, grona pedagogicznego, społeczności wsi, młodzieży szkolnej i wielu innych zaproszonych gości dokonano poświęcenia i otwarcia nowego skrzydła szkoły – zakończył się długoletni bój o godne warunki nauki naszych dzieci. (20. 09. 1987r. – 15. 09. 1994r.)
Dzięki dotacji z kuratorium wiosną 1995 roku udało się założyć nową elewację na dawnej części szkoły i w ten sposób oba budynki zespoliły się w jedno, a białe ich ściany zaznaczyły się na tle zabudowy szkoły.
Jeszcze jedno wsparcie otrzymała szkoła ze strony społeczności. Z nagrody pieniężnej uzyskanej w konkursie „Piękna Wieś” przeprowadzonego z inicjatywy Barbary Pachały zakupiono przęsła na ogrodzenie znacznej części boiska szkolnego.
Wszystkie wymienione kwoty pieniężne podane są przed denominacją, która dokonała się 1995 roku.
W ciągu tych trzynastu lat od chwili oddania do użytku dobudowanej części szkoły nastąpił jej rozwój. Uporządkowano boisko szkolne - wytyczono boisko do piłki siatkowej i ręcznej, bieżnie i plac zabaw.
Wylano asfalt na boisko do piłki koszykowej. Założono internet i urządzono pracownie komputerową. Wprowadzono systematyczne dożywianie dzieci w postaci bułki i ciepłego napoju. Przebudowano również kotłownię.
We wszystkich poczynaniach dyrektor szkoły Romana Osak mogła liczyć na wsparcie lokalnej społeczności i grona pedagogicznego. Za co serdecznie dziękuje.
Od września 2007 szkołą kierują nowi dyrektorzy i dbają o jej rozwój. Ale obecna sytuacja jest inna, gdyż placówki oświatowe są prowadzone przez samorządy, a dyrektorzy szkół nadzorują sprawy dydaktyczno-wychowawcze. Starają się również o to, by dzieci miały coraz lepsze warunki nauki.
Pozostaje im życzyć wielu osiągnięć i zadowolenia z pracy, a społeczności Turowa dumy z tego, że ta szkoła założona przez ich przodków przed stu laty trwa i ma się dobrze.
Romana Osak